Jube päev

Kõigepealt alustasime sellega, et püüdsime Lemmikule tema vasikat imema saada. Pean tunnistama, et Trulla sugulased on minu viimase poole aasta halvim ost. Kulla udar ei kannata mingit kriitikat ja Lemmik lüpsab 4 liitrit lüpsiga. See on täpselt vasika ports. Kahjuks olin liiga kaua otsustusvõimetu, enne kui ta ammlehma saatusesse määrasin ja nüüd ei lase ta enam vasikat imema. Nii, et homme hakkan jälle lüpsma. Ilmselt on eksperimendi tulemuseks ka udarapõletik.

Siinkohal mõttearendus eesti maatõu kohta. Praegu ei nõuta lehmade jõudluskontrolli ja see teebki võimalikuks selliste loomade olemasolu. Tõule määratav riiklik toetus peaks olema seotud kohustusliku jõudluskontrolli nõudega ja aretuses tuleks kasutada tõepoolest parimate lehmade järglasi pulle.  Praegu see ilmselt nii ei ole. Ja veel. Tegemist on siiski tootmisloomaga, minu arvates võiks uuesti lubada rohkem tõu parandamist, tuua sisse teiste riikide sarnaste tõugude pulle. Oluline on ju säilitada välimik (mitte selle vead) ja piima suurem rasvaprotsent ning laapumisomadused.

Trulla näiteks on normaalse suurusega ja keskmise piimakusega väga rahulik loom. Tema järglased sobiksid küll tõu säilitamiseks aretusse (muidugi mitte tõupulliks, nii hea ta küll ei ole), aga praegu saaks ka Lemmiku järglased täiesti rahulikult aretusse suunata, populatsioon küll säilib, aga mis mõte on sellistel loomadel?

Niisiis on kolmest puhtatõulisest maatõugu lehmast kaks täiesti mõttetud loomad. Sobivad vaid ammlehmaks, kui kohe vasikas alla jätta, siis see ka õnnestub. Ja riik maksab nende pidamise kinni.  Mina ootan piimalehmalt enamat.

Teine teema, mis muutis tänase päeva eriti jubedaks on meie kolm limusiini tüdrukut. On ikka hirmus asi küll, kui see poisi isu peale tuleb. Ilmselt üks neist kolmest indleb ja tulid nemad ise peigmeest otsima. Seekord jõudsid Naissoost Pikaverre. Praegu on neil ka poiss käes, meie lüpsilehmade juures olnud Kiilakas kasutas juhust ja läks tüdrukute juurde aiast välja. Seiklevad nüüd neljakesi, ajada neid ei saa, jooksevad kohe minema. Meelitada ka ei saa, sest nad ei lse ligigi. Ainuke lootus, et ise teiste loomade juurde aeda tulevad. Ja ei tekita ennem seda suurt kahju ümbritseva kogukonna aiasaadustele ja iluaedadele.

Advertisements

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google+ photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google+ kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

w

Connecting to %s