Maaelust

Huvitav on see, et väga palju on toetusvõimalusi maal just mitte põllumajandusliku tegevuse toetuseks. Näiteks kasvõi meie oma PLP (Pärnu Lahe Partnerluskogu) aga on ka teisi taotluskohti. Justnagu see traditsiooniline põllumajandus maal oleks üks häbiväärne asi ja kui sellega juba tegeleda tahetakse, siis tuleb endal hakkama saada.

Paraku on see hakkama saamine üsna keeruline. Vaadake kasvõi seda Statistikaameti blogi artiklit.

Ma ei räägi praegu suurpõllumajandusest. See on kahtlemata tootmisharu, kus valitsevad  suhteliselt sarnased reeglid muu tootmisega. On muidugi ka palju erisusi (ilm jne) aga üldiselt saab see valdkond endaga suurepäraselt hakkama.

Räägin maal elavatest väiketalunikest. Sageli peetakse pisut põldu ja tehakse pisut metsa. Selleks, et saada PRIA investeeringutoetust põllumajanduse arendamiseks, peab olema üle 50% müügitulust saadud põllumajandussaaduste müügist. Täpselt sama nõue on metsandustoetustel. Ja kui see väiketootja kogemata juhtub veel midagi tegema, näiteks töötlema ja ise oma töödeldud saadusi müüma, siis see ei ole enam põllumajandussaaduste müük, vaid juba töötlemisest saadud tulu. Sama ka teenuse osutamisega.   Niisiis saab väga lihtsalt vähe ärksamal väiketalunikul tekkida olukord, kus ta ei mahu ei põllumajandustoetuste, ega metsandustoetuste saajate hulka. Siis jääb üle majandustegevuse mitmekesistamise meede, aga sealt ei taheta eriti meelsasti põllumajanduse tarvis midagi anda. Iseeasi, kui tahta traktorit teenuse osutamise eesmärgil. Tegelikult tähendab see kõik seda, et iga tegevusharu jaoks oleks vaja luua eraldi ettevõte, siis mahuks selle nõutava üle 50% müügitulu raamidesse. Leian, et see on absurd. Ja ei maksa unustada ka kasumis oleku nõuet ning minimaalset müügitulu aastas, mis on kindlaks määratud.  Väiketalus tavaliselt töötab üks, võib-olla 2-4 inimest. Teha sellisele talule mitu ettevõtet on naeruväärne.

Niisiis püüan selle võhikule keerulise jutu kokku võtta. Maa on üks tootmiseks vajalik ressurss, kes on majandust õppinud, see mäletab küll. On ainult üks valdkond, mis vajab maad tootmiseks tunduvalt rohkem, kui teised tootmisharud, see on põllumajandus. On ainult üks piirkond, kus maad on märkimisväärselt rohkem, kui mujal, see on maapiirkond (merel pole üldse ja linnas on vähem). Niisiis ei saa mina sellest aru, miks püütakse maapiirkonnas meeleheitlikult arendada muud tootmist ja muid tegevusi, kui põllumajandus on esimene ja loomulik asi, millega maal tegeleda? Nii külade arendamine, kui muu kultuur on nagu herneste vastu seina loopimine, kui inimestel pole tööd ja nad vaikselt linna kolivad või manduvad. Ma ei püü kuidagi maha teha muid tegevusi maal, pean ju ennastki suhteliselt mitmekesiselt tegutsejaks. Aga seda õnnetut traktorit, mida mul (ja ka paljudel teistel) vaja läheb, et üldse midagi teha, ei saa kuskilt.

Põllumajandusega tegelemine maal ei ole üks häbiväärne tegevus, vaid traditsiooniline tootmine. Toetust vajavad eelkõige väiketalud.   Loodan, et blogi lugejate hulgas on vähemalt üks, kes kusagil järgmise Maaelu arengukava ja välja töötatavate meetmetega tegeleb.

Advertisements

3 thoughts on “Maaelust

  1. Jälgin Teie tegemisi ja tahtsin lihtsalt öelda, et kujutate ette, kui palju on ettevõtteid, kes ei saa ühtegi toetust? Tegeleme sellises valdkonnas, mis võiks minna EAS`i toetuste alla, aga vot ei lähe, sest neil on ära toodud, millistele tegevusvaldkondadele toetust ei jagata. Mõned konkurendid on sellest mööda hiilinud, see selleks.

    Ühesõnaga alustasime nullist (põhimõtteliselt 20 000 krooniga), pole ühtegi toetust saanud ja suuri laene ka pole küsinud. Et kiiremini areneda ja investeerida, oleme siiski laenu võtnud. Ja aastaid rabelenud, ilma puhkuseta ja vähese uneajaga.

    • Tegelikult kujutan küll ette. Lihtsalt põllumajandus on selles mõttes natuke teistmoodi, et tootmistsükkel on pikem, kui reeglina muus tootmises. Nt. ostsin 5 lihaveise tiinet mullikat 2009 ja nad teenivad enda ostusumma tasa ilmselt 2014 aastal.

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google+ photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google+ kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s