Laat ei ole kultuuriüritus

Vähemalt mitte selline laat, kus ühtegi esinejat ei ole!

Täna Rakveres üks memm tunnistas lausa, et mitte kuskile minna ei ole, tuli siis laadale. Ta ei olnud ainus. Minu arusaamist mööda käis pool linna laadalt läbi.  Selle peale  inimesed ilmselt lihtsalt ei tule, et müüjad ei käi laatadel oma vaba aega sisustamas, vaid see on nende töö, mille tulemist nad elavad. Laadaga seoses on tavaliselt kaks kulu: kohamaks ja transpordikulu. Lisaks müüja toit.  Minu olukord on veel selle võrra parem, et toodan oma kauba ise, mitte ei osta seda hulgimüügist, mille arved siis ka maksta on vaja (või too näiteks Leedust, kus all oma raha kinni on)

Loomulikult saan aru, et seda postitust ei loe  need inimesed, kes laadal oma päeva sisustamas käivad ja midagi ei osta (ega osta polegi kavatsenud). Omaette nähtus on veel muidugi nö. “maitseelamuse otsijad”, inimesed, kes maitsevad kõike, kus vähegi proovitükid välja on pandud. Loomulikult müüjad pakuvadki oma kaupa maitsta, aga siiski lootuses, et inimene proovib ja ostab, mitte lihtsalt ei ürita tasuta kõhtu täis saada.

Loomulikult näen mina asja müüja poole pealt. Võin öelda seda, et ma ei kirjuta siin ainult oma isiklikke seisukohti, vaid enamus laada müüjaid võib selle mõttearendusega ühineda.

Nii tekivad kogemuste varal linnad ja laadad, kuhu enam tagasi ei minda ja olgu seal müügitingimused kuitahes head, on põhiline siiski see, kas ostetakse või ei osteta.

Mõni paik võiks kaaluda seda, kas inimestele tuleks äkki tegelikku kultuuri võimaldada. Mõni näitus või kontsert näiteks?

Advertisements

5 thoughts on “Laat ei ole kultuuriüritus

 1. Et parem on siis, kui ei tule mitte keegi? Ka need mitte, kes seekord ei osta, aga järgmine kord ehk ostaksid? Seekord ma ehk ei osta, aga huvitav ja maitsev (!) asi jääb meelde ja järgmine kord ehk ostan. Täna pole äkki raha või pole just ka vajadust. Müüjad võiks asju ka ostja seisukohast vaadata.
  Laadad on alati olnud ka kultuuri- ja meelelahutusüritused.
  Niisama ostmas võib poes või turul ka käia.
  Just emotsioon on see, mis paneb ostma.
  Turundus, turundus.

 2. Hea, et tekkis dialoog. Selle linna puhul oligi see juba järgmine kord:) Ülejärgmist korda ei planeeri. Mis puutub turundusse, siis püüdsin küll, aga ei midagi, st ei midagi, millega rahule jääda. Olen eelkõige talupidaja, siis oma toodete valmistaja ja alles selle järel müüja. Ei vaidlegi, et minust on tunduvalt paremaid müügiinimesi. Aga selliste laatade, turgude jne eripära ongi ka see, et tootjad ise müüvad, vähemalt osa inimesi on oma kauba ise valmistanud. Püüan ikka ka ostjatest aru saada, aga on kohad ja müügid, mis eristuvad nii heas, kui halvas mõttes.
  Emotsiooni ja kultuuri teemal jätkates võin öelda, et koht, kus enamus inimesi lihtsalt läbi kõnnib, ei ole kultuuriprogrammi, ei ole minu jaoks küll teab mis kultuurisündmus. Kui see selle paiga jaoks seda siiski on, siis on seal asjad veel halvemini, kui algul tundus.

 3. Ma päris hästi ei saa aru, mida siin kurta. Turumajandus on turumajandus ja kui laadal käimine äriliselt ära ei tasu siis laadakülastaja süü see küll ei ole. Ega siis kaupleja investeeringud ei kohusta inimesi oma raha välja käima, va kui pole tegu ettetellitud kaubaga. Antud jutt võiks huvi pakkuda pigem omavalitsusele või laada korraldajale. Nemad võivad oma tegevusega mõjutada nii külastajate kui kauplejate sortimenti ja äritegevust soodustavat laadakorraldust. Kui tehakse uus pood või avatakse laat siis inimesed tulevad ikka uudistama ja see on kauplejatele igati teretulnud nähtus. Kui äri ei lähe siis lihtsalt ei leitud endale sobivat ja kaupleja kas kolib mujale või muudab oma ärikorraldust. Kui tuldaks alati poodi kindla teadmisega, mida vaja on siis poleks ju mõtet laata korraldadagi vaid lihtsalt saata kaubaauto tellimustega laiali…

  Olgu lisatud, et niipalju kui ma siit blogist loen tunduvad Sinu ettevõtmised ja tooted igati head ja isuäratavad ning kui elaksin lähikonnas oleksin kindlasti klient 🙂

 4. Seda ma siin jagangi, mina muudan oma kauplemiskorraldust, nii, et enam sinna ei lähe. Ega ma ei süüdista laadalisi, vaid jagan enda isiklikku emotsiooni selle koha ja laadaga seoses. Ja omavalitsus võiks tõepoolest seal aidata inimestele muud meelelahutust pakkuda.
  Muide on väga palju laatu, kus kultuur on lahutamatu osa, on esinejad, korraldatakse näitusi, toimuvad kontserdid enne ja/või pärast. Inimesed tulevad seda kõike nautima ja tuttavatega üle hulga aja kokku saama. See on hoopis teine teema.
  Aga tagasi tulles esialgse juurde: on vahe, kas tullakse vaatama, mida huvitavat väiketootjad pakuvad, sooviga midagi põnevat leida, või tullakse lihtsalt läbi kõndima, sest kuskile minna pole ja tahaks korra kodust välja saada.

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google+ photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google+ kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

w

Connecting to %s