Kuidas ma lüpsimasinat ostan

Et kõik auasalt ära rääkida, tuleb alustada sellest, et meie vana lüpsimasin on koos selle majaga saadud. Ta oli juba eelmise omaniku arvates amortiseerunud, nii et eelmine omanik oli uue ostnud. See seisis pakendis rehe all. Kuna maja oli vahepeal tühi, varastati uus masin ära. Ma isegi tean, kus talus see nüüd töötab.  Meie vana on juba meie käes üle kahekümne aasta töötanud. Viimastel talvedel tekkis suur probleem koguneva ja jäätuva kondensveega. Ega polnud ka normaalset kogumissüsteemi. Nüüd Jorma püüdis natuke ehitada, pani pudeli vahele. Aga ikkagi kogunes kondens lauda poolsesse otsa. Meil on ka väga pikad vaakumvoolikud. Niisiis otsustasime uue masina osta. Sellise, mis on käru peal ja pole pikki vaakumvoolikuid vaja. Kuna DeLavali hinda ma isegi ei hakanud küsima ja Minifarmi masin oli kallim, kui Tehnikakeskuse oma, siis otsustasime sealt tellida. Küsisin, kui pikk on tarneaeg ja vastati, et kaks päeva. Tasusin ettemaksu arve ja neljapäeval oligi masin kohal, toodi Eesti Posti kulleriga ära.  Jorma hakkas siis tööle panema ja ei midagi. Avastas lüliti alt läbi põlenud kaitsme. Mina muidugi helistasin müüjale ja õiendasin päris korralikult. Tahtsime ju ise Keskkonnamessile minna ja lootsin Maiale uue korraliku masina jätta. Müüja soovitas kaitsme ära vahetada, seda Jorma ka tegi, aga uus kaitse põles ka kohe läbi. Helistasin uuesti ja ütlesin, et meie rohkem koduseid remonte ei teosta ja mina tahan uut töökorras masinat. Lubati kuller katkisele masinale järele saata.

Sõitsime messile teadmisega, et uut masinat küll pole, aga vana töötab normaalselt. Artur jäi ka koju, et lauda töid teha ja vajadusel aidata. Õnneks või kahjuks ei pidanud Artur vajalikuks mulle teatada, et meie vana masin on ilmselt läbi põlenud ja Maia lüpsis laupäeva hommikul viis lehma käsitsi ära. No ega ma peale närvitsemise midagi poleks ka teha saanud. Muidugi oleks me saanud tund aega varem tulema hakata, kui oleks teadnud, et asi nii hull on.

Igatahes sain ma koduteel teada, et masin üldse ei tööta ja Maia õhtul ei lüpsa, sest käed valutavad. Meie olime alles Viljandi ja Pärnu vahel. Lüpsiaeg oli juba käes. Helistasin Arturile, kes hoopis linnas oli, et ta poes ära käiks, et saaksime rutem koju ja valmistuks lehmalüpsiks. Samuti helistasin Hillele ja kurtsin muret. Neil seisab kodus üks vana kasutuseta lüpsimasin. Lootsin, et nad laenavad seda ja saame vähemalt pühapäeva hommikul masinaga lüpsta. Hille lubas appi lüpsma tulla.

Koju jõudes proovis Jorma masinat siiski käima saada, kuid ilmselt on mootor lühises. Mina alustasin lüpsi Molust, kes on õrna udaraga ja saab kergelt põletiku, kui midagi valesti on. Jorma võttis Pamela ja Arturi suunasin Sofia juurde. Poisid pole kumbki varem käsitsi lüpsnud. Jormal tuli välja küll, aeglaselt muidugi, aga Artur kurtis, et tema ei saa kuidagi. Kui ma siis lõpuks vaatama sain, siis selgus, et Sofial polegi üldse piima. Põhjust nägi Jorma, meie vabakäigul vasikas Väike Poiss oli ise teostanud nii eel-, põhi-, kui järellüpsi. Nii, et üks lehm oli vähem lüpsta. Hille jõudis ka appi ja lüpsis Lemmiku ning aitas Jormal Pamela lõpuni lüpsta. Mina lüpsin veel Trulla.

Kalev ja Jorma ei saanudki nende masinat siia ühendada, sest mootor ja vaakumpump ei sobinud kokku. Kalev lubas oma pumba ka tuua, ehk siis täna õhtuks ikka saab midagi tööle.

Jorma lüpsis täna hommikul Pamela, Artur Trulla ja mina Sofia (kes oli vasikal tühjaks tõmbamata), Molu ja Lemmiku. Jõudsime järeldusele, et kriisiolukorras saame hakkama küll.

Küll ei taha ma eriti Tehnikakeskuse selle tüübi nahas olla, kellega ma homme suhtlema hakkan…

Keskkonnamessil läks meil üsna hästi, järele jäi vaid pisut võid. Müüsime maha ka ühe kaasas olnud noore kuke. Ta on ka väga kaunis noormees. Läheb ühele vanemale inimesele jõulukingiks.

Meie auto on ikka veel remondis, messil käisime rendikaga, mis korra juba on meie käes lagunenud. Omanik oli teda vahepeal remontinud. Kahjuks selgus poolel teel, et kütust ei tule normaalselt peale, nii et auto vaevalt liikus. Käidud saime. Oma auto remondi raha eest oleks saanud päris korraliku kasutatud auto osta. Meie probleem on selles, et vajame midagi, mis sobiks nii kauba, kui inimeste veoks ja ega selliseid masinaid väga palju polegi. Nii, et kirume ja remondime.

Advertisements

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google+ photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google+ kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

w

Connecting to %s