Kanadest

Olen veetnud mitu tundi, otsides internetist haudemune. Lõpuks leidsin ühe inglise lehe, kuhu on kokku kogutud tõulooma- ja linnukasvatajate andmed. See on põnev maailm. Otsinguga on kahjuks, nii et kui väga hästi ei oska otsingusõna(u) sisestada, siis tulevad ameerika lehed. Seal on küll väga põnevaid pakkumisi, aga süvenemisel leiab ka märke, et rahvusvaheliselt ei tegutse. e-bayga ei ole viitsinud tegeleda, minu jaoks on seal kõike  liiga palju.

Otsisin valge leghorni mune. See on vana ja tavaline tõug, ometi ei tulnud kusagilt välja, et keegi Eestis neid müüks. Muidugi selgus pärast kogu vaeva sõbrannaga rääkides, et ta siiski saab kontakti, kust oleks võimalik tibusid tellida. Valmistun tõsiselt kanakarja taastamiseks. Sügisel vähendasime karja vanade lindude arvel ja järele mõeldes selgus, et mõni võis olla ka 5, isegi 6 aastane! Loomulikult nad enam ei munenud. Nüüd soetame nii noorlinde, tibusid, kui ka sõbranna aitab haududa (inkubaatoriga muidugi)

Kukkedega on praegu nii, et üle on veel 9 lindu. Leian, et kahekaupa kitkumine on kõige mõistlikum. Iga päev seda ikkagi ette ei võta, nii et natuke üle nädala peaks veel kuluma, et arv parajaks saada. Meil on menüüs linnuliha. Esimesed kaks kasutasin nii: lõikasin koivad prae jaoks ja rinnafilee pasta jaoks. Ülejäänu keetsin supiks. Väga maitsev supp, poisid eriti ei armasta suppe, aga see sai kiiresti otsa. Järgmisena nõuti pastat. Loomulikult koorekastmes, nii et poest ostetud oli seal ainult pasta ise ja natuke ananassi ka. Koivad on veel ootel.

Järgmised kaks on puhastatud, aga menüü on veel lahtine. Ilmselt panen mõne sügavkülma ka, “mustadeks päevadeks”.

Jorma tahab vutte soetada, need oleks siis tema pärusmaa. Kanatõugudele ei kavatse teadlikult rõhuma hakata, leghornid huvitavad, sest nad munevad väga hästi.  Ja see on kindel, et mune läheb tohutus koguses vaja. Inimesed tahaksid osta, jäätise sisse, sõira sisse ja äkki võiks ise ka vahest mõne süüa?

Edastan siinkohal Anu poolt tulnud ja kontrollimata väite, et Šveitsis on puurikanade munade müük poes keelatud, nende kahjulikkuse tõttu. Ei imesta selle üle, need munad on tõepoolest k*rat teab mis. Meie allesolevad kanad on juba mõned päevad uuesti õues olekut nautinud. Lumi läks ju ära ja soe oli ka. Kolisidki siis jälle õue rohtu sööma ja siblima. Tänane külm ilm oli nende jaoks küll ilmselt pettumus ja ega see talv siis läbi pole. Fakt on see, et kui nad saavad omatahtsi toimida, siis nad on maksimaalselt õues ja pool toitu otsivad endale ise loodusest. Seda ei saa ükski nn. vabrikukana. Igatahes tundub, et mujal maailmas on väga populaarne oma munad ise kasvatada. Nii nagu Luxemburgis oli populaarne oma tillukesel maalapil kasvõi üht veist või hobust kasvatada. Meie aga oleme need “kadakasaksad”. Väga paljud halvustavad linnu ja loomapidamist arvates, et selline suhtumine nad “peenemaks” muudab. Vaadake Euroopasse.

Advertisements

5 thoughts on “Kanadest

 1. Jõudu ja jaksu! Hindan väga kõike loomulikku ja maalähedast. Ja mul on nii kurb meel, et kogu maaellu suhtumine on äraspidine. Suurfarmid ja puurikanad on võtnud meilt ära midagi väga olulist. Kasvõi päikese toidus. Ja inimese kätesoojuse. Aga edu Sulle!

  • Aitähh.
   Vähemalt kanade ja munade puhul on küll väga suur osa inimesi aru saanud, et poes müüdavad munad ei ole just parimad. Nii, et meie kanakasvatus peab laienema väga oluliselt, et kõik soovijad korralikud mahemunad kätte saaks.
   Minu isiklik viimane (kinnis)idee on toidusõltumatus. Tahaks uuesti sead ka võtta. Mitte, et tööd vähe oleks…

 2. Tore on tõesti lugeda juba tegijatest.
  Nimelt ise olen algaja, teha on veel palju ja kõik head nõuanded on teretulnud.
  Sooviksin Marans tõugu kanasid, vutte ja paabulinnu.
  Ka haned ja pardid oleks teretulnud.

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google+ photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google+ kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

w

Connecting to %s