Kevad, viibi veel!

Sellist märtsi mina ei mäleta. Mitte, et ma üldse asjadest suurt mäletaksin… Varane alzheimer juba paistab.

Ühest küljest on suuremad tomatitaimed juba nii suured:

IMG_5024

Püüan neid väikese lisaväetisega turgutada, sest näha on, et nii väikesest potist nii suurele taimele enam toitaineid ei jagu. Lugesin eile, et välja pikeeritud on 43 tomati- ja 40 paprikataime. Tomateid tuleb veel juurde, paprikaga on ühel pool.

IMG_5025

Kanapere täieneb ka. Hille inkubaatorist koorusid selle kevade esimesed tibud. Vutid “läksid aia taha” mõni aeg tagasi, aga nüüd kanatibude koorumise üle pole põhjust kurta. Sain esimesed tibud endale. Nagunii peavad nad esimese kuu soojas olema, algul lambi all ja hiljem toatemperatuuril. Siis võiks nad välja kolida, muidugi kui ilmad lubavad. Praegu tundub küll, et ei luba.

IMG_5027

 

Pildil sega tõugu (tõutud) tibud, kellest pooled on kindlasti kuked.

IMG_5028

 

Punase valguse annab spetsiaalne soojenduslamp.

Aprilli esimeses pooles saabuvad ka Soomest tellitud munakanade hübriid tibud. Kuna “oskasin” neid Hille õhutusel topelt tellida ja ei ole raatsinud/söandanud kumbagi kohta ära öelda, siis on neid tulemas meie jaoks pisut liiga palju. Sellega seoses võib ühendust võtta, kui keegi on huvitatud osa tibusid minu käest ära osta. Tibud saabuvad 11.04.2013 ja saadaval on valged (valge muna) ja pruunid (pruun muna) sorteeritud kanatibud. Panen ilmselt väikese selle kohase kuulutuse ka Koonga poe juurde.

Olen kuulnud üsnagi halvaks panevat ütlemist, et elame koos loomadega ühes majas. See käis rehielamu kohta. Rehieelamu nimelt on pikk hoone, kus ühes otsas on eluruumid, keskel nii öelda rehealune ja teises otsas laut. Selline hoonetüüp on iseloomulik läänemaale ja põhja-pärnumaale. Aeg-ajalt õigustan seda halvakspanu südamerahuga. Praegu on päris toas tibud, oli üks haige kana, kes paranes ja nüüd lauta tagasi kolib. Siin köögis on kunagi olnud põrsad (olid sellised rääbakad lutipõrsad) ja kõige ekstreemsemana pooleldi külmunud vasikas, kes sündis liiga külmal ajal limusiini mullikale. See kõik ei häiri mind sugugi. Leian, et kui kellegi elu huvides on mõni aeg minuga eluruumi jagada, siis kannatan selle ära küll.

Eelmisel nädalal juhtus lisaks muule veel see, et meie igivana traktori mootor läks jälle katki. Sedakorda siis metsas puukoormaga. Kui ma õieti mäletan, siis on see neljas kord. Natuke nagu palju ühe mootori kohta. Samas on Jorma muutunud juba nii osavaks, et mootori kapitaalremont võtab paar päeva, kaasa arvatud linnast varuosade toomine. Traktori saime metsast kätte tänu Jorma sõpradele. Madis vedas Jüri metsaveotraktoriga meie katkise Belarusi välja, selle roolis oli omakorda Martin. Miks Jormat polnud? Sest tema vedas sel päeval pulle. Meie oma Hille juurde ja Järvamaalt meile uus pull lauta asemele. Terve päev tööd, tööpäeva pikkus 13 tundi. Kõigepealt limusiinid joota ja neile karjusega rullid ette anda (traktor oli ju katki), siis siin laudas loomad sööta, linna käru järgi minna, pull siin peale laadida (õnneks tuli Kalev appi), pull Hille ja Kalevi juures maha laadida, siis Järvamaale Ambla valda sõita, seal pull peale laadida, siin õhtul kell seitse pull maha laadida, kinni panna. Käru puhastada ja linna tagasi viia.

Lüpsilehmadele tõi Pikaverre heina Uno (mäletate, meie traktor oli ju metsas katki…) ja õhtul nagu öeldud, tõid Madis ja Martin meie katkise traktori metsast koju.

Mina sel päeval (laupäev) koos Jormaga pulli tooma ei läinud, kuigi ma oleksin tahtnud sealse pererahvaga kohtuda küll, sest mõtlesin, et sel juhul jõuame me mõlemad õhtul hilja koju, maja on külm ja süüa ei ole. Niisiis jäin koju, kütsin ja tegin süüa. Kasu loomade peale paneku juures pole minust ju nagunii. Vahest ainult märkan head nõu anda, aga kui sellist vajadust ei teki, siis on minu kohalolek täiesti mõttetu. Võib öelda, et isegi ohtlik, kuna ma ei suuda nii kiiresti eest ära liikuda, kui selliste pool metsikute loomade puhul vaja on.

Pühapäevaks oli minult meie palvemajja kringel tellitud, nii alustasin hommikul kell 6.00 taigna kerkima panemisega. Vahepeal lehmalüps ja siis kringel valmis küpsetada. Läksin ise ka palvemajja, kringel oli ju vaja ära viia. Esines segakoor “Endla”. Nii heal tasemel koorilaulu mina meie palvemajas kuulnud pole. Väga ilus ja sobiv. Mida ei saa mitte sealse temperatuuri kohta öelda. Õues oli soojem, kui sees. Minu jaoks lõppes see päev peavalu ja külmavärinatega, mis ei andnudki enam järele. Jorma lüpsis õhtul ise Molu ära. Õnneks oli tänaseks tervis tagasi.

Täna siis lasen piima läbi koorelahutaja. Jorma läks linna traktori mootorile varuosasid tooma. Jutt on käinud kolvist ja hülsist ja veel millestki. Õnneks on loomadel nii palju süüa käes, et mõni päev on aega, ennem, kui jälle vedada vaja on.

Sofia jätsin täna hommikul kinni. See tähendab, et praegu lüpsab ainult Molu, ootame Pamela poegimist, aga millal see juhtub, on äärmiselt segane. Piim päris otsa vahepeal ei saa, kuna Molu puhkus peaks algama mai lõpus. Juhul, kui ta ise soovi avaldab, võimaldan talle puhkuse ka mai algusest, aga terve aprilli peab ta ikka lüpsma küll. Selle aja jooksul peaks Pamela poegima. Sofia puhkusesoov oligi piima maitse halvenemise peamine põhjus. Juba sel neljapäeval tema piima enam klientideni ei jõua, nii et loodan nüüd parimat. Täna saabunud kontroll-lüpsi vastuste järgi on piimaga jätkuvalt kõik parimas korras.

Miks ma seda kevadet veel ei taha? Aga selle pärast, et saemees on metsas puid tegemas. Viimane tükk Teisepere talu kuusemetsa läheb nüüd loosi. On ka tekkinud tungiv vajadus, vaevalt et keegi sellise asja jaoks kasutamist kunagi ette suutis näha…

Meie jaoks on ülioluline, et külmad veel kestaksid. Metsa ja väljaveo koha vahel on soo ja see täitub sulade saabudes veega, muutudes umbes viie hektariseks järveks. Ka on metsas väljaveo teel paar pehmet kohta, ühes kohas on sinisavi viirg ja sealt juba pehmel ajal läbi ei tule, isegi kui “järve” pole vahele tekkinud. Nii loodame, et ilmad lasevad materjali veel ka välja vedada. Muidu on järgmine võimalus jaanipäeva paiku, aga see oleks juba puhtakujuline katastroof.

Advertisements

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja / Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja / Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja / Muuda )

Google+ photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google+ kontot. Logi välja / Muuda )

Connecting to %s