Toetused kaovad

Mina olen end selle mõttega juba täiesti harjutanud. Ärritab vaid see, et kuni päris viimase ajani räägiti ja kirjutati sellest, kuidas meie põllumeeste toetused muudkui tõusevad ja peagi euroopa omadele järgi jõuavad.

Viie rikkama riigi hulka!

Tuleb tuttav ette, eks? Ainult vahe on selles, et seda eeltoodut ei võtnud vist keegi hetkeski tõsiselt, põllumeeste toetuste tõusu aga uskusid enamus. Tõenäoliselt usuvad mõned veelgi. Faktid räägivad juba praegu teist keelt: ammlehma ja veisetoetust enam ei ole. Kui jõustub kaua tehtud uus Maaelu arengukava, tuleb ebameeldivaid üllatusi veelgi. Ja see, et sellest edasi järgmisesse perioodi (peale 2020 aastat) veel üldse midagi järele jääb, ei ole väga põhjust uskuda.

Praegu on väljas suur kevad ja mina tegelen oma maa küsimustega. Mõned lepingud on veel saamata, paar asja lahtised, mõned küsimused on veel küsimata ja taotlused tegemata. Eesmärk on märtsi jooksul maa asjad korda saada. Seda enam, et praegu on ideaalne aeg maid korrastada, pealekasvanud võsa maha võtta jne. Viimase hetke alustajana (tõsiselt ju alles 2009 aastal) oli meil saada ainult see, mida teised ei tahtnud või ei vaevunud asju ajama (vahest on rendile saamine ka pisut keeruline, kui omandisuhted on keerulised või omanik kaugemal), nüüd jätkame samal lainel – korrastame kasutamata maid. Tulevikus paistab asi hoopis helgem – need omanikud, kes praegu ise oma maid “kasutavad”, see tähendab purustavad ja toetusi võtavad, suure tõenäosusega ilma toetusteta enam seda tegema ei vaevu ja võivad maid rendile anda.

Meie jaoks tähendab see veel seda, et selleks ajaks peab tootmine end ilma toetusteta ära tasuma. Ilmselt pole küsimustki lüpsilehmades ja kanades, kuidas on lugu lihaveistega, selles ma küll nii väga kindel ei ole. Kaldun arvama, et nii mõnigi lihaveisekasvataja “paneb pillid kotti” ja seda kõrval haruna tegev loobub.

Ajakirjanduses on eufooria suurte toetuste ümber pisut vaibunud. Minu soov oleks, et lõpetage see lollitamine nüüd päriselt ära ja kirjutage, kuidas asi tegelikult on. Kardetavasti pole paljud veel väga süvenenud ja arvavad endiselt, et kõik jätkub ja läheb järjest paremaks.

Advertisements

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja / Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja / Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja / Muuda )

Google+ photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google+ kontot. Logi välja / Muuda )

Connecting to %s