Jäätisest. Ausalt.

Ehk, kuidas ma endaga enam sugugi rahul polnud. Kogu lugu sai alguse uuest jäätisemasinast. See saabus pika ootamise järel juuli alguses, keset kõige kiiremat hooaega. See tähendas paraku ka seda, et mul polnud aega rahulikult katsetama hakata, vaid kohe tuli müükideks toota. Vahe eelmise masinaga oli kõige rohkem selles, et vanal tuli kaussi sügavkülmas hoida, uus külmutas ise. Mahu vahe muidugi ka, aga see pole nii oluline.

Uue masina ise külmutamine, suvised kõrged välistemperatuurid, muu kauba küllus viisid mu kohe selleni, et varasema jääkülma segu asemel läks masinasse natuke leigem segu. Vahet ju polnud, ära külmutas ikka. Pikk taimer – kuni tund pani mind nuppu mõnuga lõppu keerama.

Ja siis tekkisid probleemid. Jäätis ei olnud piisavalt siidise konsistentsiga, lausa jääkristalli tuli sisse. Rääkimata sellest, kui ei õnnestunud kohe maha müüa, vaid jäätis laadalt tagasi tuli. No ei olnud hea!

Natuke vinti juurde keeras veel uus mikser, mis paar korda koore üle vahustas. Seda polnud ju vaja enam käes hoida, vaid töötas täitsa ise. Mina muidugi kasutasin vabanenud aega selleks, et muud tööd teha. Ja veel marjad – vana köögikombaini asemel, kas saumikser või püreestaja. Kumbki variant ei soosinud kohe suhkru lisamist.

Ühesõnaga muutus korraga palju pealtnäha tähtsusetuid asju, mis lõpuks muutsid tulemust.

Jõudsin järeldusele, et on vaja ikkagi stabilsaatorit kasutada, sest muidu ei õnnestu piisavalt head jäätist teha… Hankisin siis koti, kuna väiksemat kogust ei õnnestunud. Nagu edasimüüja ütles: “Sama, mida kasutab üks Eesti suur jäätisetootja”. Mis siis ikka, seda kasutavad ju kõik (stabilisaatorit) LaMuu, Mama Tonis, Premia, Balbiino jne. Ju siis ikka on vaja, ju siis ei saa nii hull olla.

Tõepoolest, konsistents paranes kohe. Vahtu läks paremini. Kannatas ka laadalt tagasi tuleku ära. Ei olnud enam jääkristalli. Parem oli kulbiga palli võtta.

Aga… maitse polnud enam see. Heleda jäätise värv muutus helekollasest hallikas kollaseks. Segu sõrmele sattumisel oli tunda, et on mingi libe kiht sõrmel, mida ennem polnud. Kõik see kokku tekitas mul tõelise ahastuse. See polnud enam minu jäätis.

Mõtlesin siis, et äkki ma lihtsalt ei oska seda kasutada ja guugeldasin natuke. Jõudsin mõne üsna informatiivse leheni. Näiteks see ja see ja see

Enda jaoks tegin mõne lihtsa järelduse. Rikubki maitse ära. Saab küll ilma. Mina ei kavatse kasutada (võib-olla ühe erandiga – suvine “Laadajäätis”, aga ka see on veel küsitav). Jõudsin ka põhjusteni, miks mul enam õieti välja ei tulnud. Kes tähelepanelikult luges, võis juba isegi aru saada. Segu peab olema jääkülm. Mida rutem masin selle külmutab, seda parem. Üle külmutada jäätisemasinaga ei või. Ikkagi tuleb lõpupoole valvata, et masin õigel ajal seisma jätta.

Ja veel. Nüüd teen koorejäätist, ehk plombiiri. Ehk natuke ka selleks, et end iseenda silmis rehabiliteerida. Ja nüüd on jälle natuke rohkem aega, et katsetada.

Ja nüüd jagan teiega mõnda kõrvalseisja arvamust.

Talvejäätis

6a – kõige parem jäätis, 5+. Mõnusalt šokolaadine. Terved pohlad olid natuke liiga hapud.

9a – terved pohlad meeldivad, neid võiks rohkem olla. Väga hea. Hinne 5.
Meespool – Terved pohlad ei meeldinud, aga tume šokolaad meeldis väga, kokku väga hea maitse. 5-
Naispool – jõuluhõngune jäätis. Pohlamaitse ja terved pohlad meeldivad väga, üldse see marjane olek nagu arooniajäätiselgi. Kuna isiklikult ei ole tumeda šokolaadi fänn, siis see maitse jäi natuke mõrudaks, kui oleks olnud magusam šokolaad, oleks olnud ideaalne minu maitsemeelele. Samas saan aru, et tume šokolaad sobib pohladega paremini. Hinne 5-

Arooniajäätis.

 
6a – Kõige parem jäätis nendest, mis proovitud sai. Väga aroonia maitsega. Hiilgav! 5+
9a – Arooniatükid meeldivad. Ei olnud liiga magus, normaalne. Väga hea oli. Hinne 5.
Meespool – Ei meeldinud, liiga vähe magus. Armastab väga magusaid asju. Sokolaadijäätis oli ikka kõige parem. Hinne 3.
Naispool – Väga meeldis. Mõnusalt värske ja maitsekas, ei ole liiga magus.Kindlasti soetaks teinekordki. Hinne 5.

Pihlaka-porgandi-martsipani.

6a: Ei söö martsipani. Seda jäätist sõi sellest hoolimata, aga martsipanitükid ei meeldinud (ilmselgelt). Arvas, et martsipanitükid liiga suured. Viiepalli süsteemis hindeks 4.
9a: Jäätis oli hea, meeldisid suured martsipanitükid, aga jäätis ise oli natuke vähe magus. Hindeks 4.
Meepool: Martsipanitükid väga meeldisid, just hea, et olid tükid, mitte lihtsalt martsipanimaitseline. Muidu oli jäätisel natuke liiga vähe maitset. Hindeks 4.
Naispool: Olles liiga magusate poejäätistega harjunud, võttis veidi harjumist. Iseenesest mulle väga meeldib see naturaalne ja mahe maitse, teisalt oli esimene mõte sama, mis abikaasal, et liiga vähe maitset. Samas martsipaniga ampsud olid ülihead ja kui jäätisele rohkem maitset anda, siis muutuks martsipaniga osa ehk liiga magusaks. Pihlaka maitset ei tuvastanud üldse, aga kuna mulle pihlakas ei maitse, siis see oli ainult hea. Meeldib väga eriline maitsete kooslus, see tekitab huvi. Hindeks 4.
Šokolaadijäätis
 
6a: Hinne 5.
9a: Hästi hea oli. 5+.
Meespool: Hea kakaone maitse. 5.
Naispool: Täiuslik jäätis! Hästi kakaone ja tugev maitse, mis on suurepärane, aga samas ei ole liiga magus, vaid täpselt õige. Hästi hea konsistents kah. Hinne 5+.
Ja veel üks sõltumatu hinnang: kõige parem “Talvejäätis”, järgnevad šokolaadi ja Aroonia, kõige tagasihoidlikum Pihlaka-porgandi-martsipani
DSC_0330
Jõudsime ühiselt selleni, et VTA inspektoril vist ei ole keelatud kontrollitava toodet proovida 🙂 Loodan siiralt, et sellest pahandust ei tule.
Kavatsen selle pisut tagasihoidliku Pihlaka-porgandi-martsipani jäätisega veel veidi tööd teha.
Jäätised ja ka muud tooted on saadaval homme Tartus Tasku keskuses. Seal on Ehtsa Talutoidu esimene reklaamüritus.
Mina toodan Ehtsat Talutoitu – sellist millega ise ka rahul olen.
Advertisements

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google+ photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google+ kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

w

Connecting to %s