Saksamaa reis I

Kõik reisikaaslased on oodatud minu teksti parandama ja/või täiendama 🙂

See oli esimene 100% asja ette läinud õppereis. Reisile kutsus Eesti Piimakäitlemistalude liit ja sihtkohaks olid eranditult talumeiereid, vahele vaid paar lühikest linnatuuri.

Mulle meeldivad õppereisid, ei meeldi (odavad) turismireisid. Kallid võib-olla meeldiks, aga pole käinud 🙂 Suur enamus minu reisidest on olnud LEADER reisid: Taani, Luksemburg, Sloveenia, Saksamaa, Austria. Veel projektireisid (ka LEADER) kaks korda Soome, täpsemalt Lapimaale. Peale selle Demofarmi õppereis Rootsi, VTA-ga õppereis ka Rootsi, täpsemalt Gotlandile. Ja siis see üks pisut õnnetu turismireis Austriasse. Nüüd siis jälle Saksamaale.

Alustuseks lendasime öise lennuga Frankfurti, kus sai võetud kaks väikebussi, millega omal käel edasi liiklesime. Frankfurtis ühines meiega ka saksa keele tõlk.

Esimene meierei asus Melchiorsgrund´is. Tuleb öelda, et nende talud on meie omadest üsna erinevad – sõltumata talu suurusest meenutavad hooned meie mõistes mõisa, nii ka seal.

Saksamaa reis okt 2014 - 174

Hilisemas vestluses selgus, et ka elanike arv on seal  muljetavaldav- 80 peamiselt narkosõltlast, aga ka alkohoolikuid. Niisiis tegemist sotsiaalse ettevõtlusega. Nagu me aru saime, toetab Saksa riik selliseid rehabilitatsioonikeskusi ja nende endi väitel see ettevõte ilma riigi poolse toeta toime ei tuleks.

Tervitama tuli meid (vist) üks saksa poolne korraldaja. Ausalt -öelda ei saanudki ma täpselt aru, kes ta oli, kas ainult selle esimese taluga seotud, või mingi kohalik funktsionäär. Igatahes esitles ta meile ka oma tütart, kes  on oluliselt tumedamat tooni, kui härra ise 🙂

Saksamaa reis okt 2014 - 518

Vasakult: meid tervitanud härra, meie tõlk, esimest talu tutvustanud heatujuline tütarlaps ja eelpool kirjeldatud tütar.

Saksamaa reis okt 2014 - 534

🙂

Meile tutvustati farmi, mis oli superpuhas ja täiesti kindlalt loomadele mugav.

Saksamaa reis okt 2014 - 30

Laut momendil tühi, loomad olid karjamaal. Küll sai loomi näha poegimisosakonnas. Lüpsilehmad söövad ainult kuiva heina ja karjamaarohtu, ei mingit silo. Seda ei uurinud, kuidas on lood jahu või jõusöödaga.

Saksamaa reis okt 2014 - 112

Kohalikku aborigeenset tõugu lehm vasikaga. Nende lehmade piima rasvaprotsent pidavat 6 kandis olema. Seda on palju.

Saksamaa reis okt 2014 - 103

Karja järelkasv. Sarved alles kasvavad. Tegemist on Demeter ettevõttega, see tähendab, et loomi ei nudistata. Ka võimaldatakse lehmal mingi aeg koos oma vasikaga olla. Eestis puuduvad praegu Demeter talud. See on ülemaailmne märk, mis on oma nõudmistelt üsna oluliselt veel karmim, kui mahemärk. Põhimõtteliselt kõrgeim kvaliteet. Lähemalt saab lugeda siit.

Saksamaa reis okt 2014 - 257

Üks endaga rahul olev kohalik pull.

Loomulikult tutvustati meile ka meiereid.

Saksamaa reis okt 2014 - 545

Ma parem ei pane siia kõigi nende arvukate juustukatelde pilte, mis ma reisil pildistasin, aga see juustupress on küll tore.

Saksamaa reis okt 2014 - 144

Veeämbrid on raskuseks. Meile pakuti ka kohalikku juustu proovida, lausa kuute sorti. Tagantjärele võib öelda, et minu isiklikul hinnangul oli seal parim juust. Toorpiimast, demeter kvaliteediga, erakordselt maitsev.

Saksamaa reis okt 2014 - 528

Tunnistan, et mina pidin end suure tahtejõuga neist proovikaussidest eemale suunama ja kahetsen, et sealt kaasa ei ostnud. Nende endi pood:

Saksamaa reis okt 2014 - 346

Juustukeldrisse lasti meid ka, seal oli paraku üsna vänge (juustu) hais.

Saksamaa reis okt 2014 - 356

Üldmulje kohast jäi kahetine: kuigi laut oli väga korras, siis muude hoonete ümbrus oleks võinud ka natuke kenam olla, eriti kui arvestada tohutut töökäte väge. Ja kuigi meile kohta tutvustanud tütarlaps oli väga heatujuline ja tore, siis muud vilksamisi nähtud inimesed pigem sünged.

 

 

Advertisements

One thought on “Saksamaa reis I

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google+ photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google+ kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

w

Connecting to %s