Saksamaa II

Tuleb tunnistada, et sellise tempoga kirjutades võib enne mõni uus reis peale tulla, kui see üles tähendatud saab. Haa, pigem küll mitte 🙂

Enne teise meiereisse suundumist külastasime väikest Lauterbachi linna. Meie reisikorraldaja Airi selge huvi olid maheettevõtted, üsna ilmselt olid selle järgi ka meiereid valitud. Ka tutvustas ta meile kaubanduse mahepoolt. Minu jaoks oli see muidugi muljetavaldav. Väga hea valik, korralikult tähistatud, lausa eraldi riiulid, hinnadki täiesti mõistlikud. Näide marketist:

Saksamaa reis okt 2014 - 335

Meie kaubandusel on selleni veel üksjagu maad minna, eelkõige on otsused aga ikkagi ostjate käes: kui on piisavalt nõudlust, küll tuleb ka pakkumine.

Linnakeses saime teha ka väikese kainuse kontrolli: jõe ületamine.

Saksamaa reis okt 2014 - 173

Mitte, et mei grupil oleks joovastavate jookidega probleeme olnud, lihtsalt see tuli pähe.

Teine meierei mida külastasime oli Altenschlirf Seal hakkas tunduma, et see reis ühendab edukalt kaks minu eriala: sotsiaaltöö ja põllumajanduse, kuna tegemist oli teise sotsiaalse ettevõttega. Seekord sihtgrupiks vaimupuudega inimesed. Mul ei ole väga hea numbrimälu ja üles ma ei kirjtanud, nii võin arvudes eksida. Umbes 140 hoolealust ja ca 60 töötajat. Tegemist MTÜ vormiga, kus sinna (tööle) asunud astuvad üksiti ka MTÜ-sse. Kuivad faktid faktideks, aga tõsiasi on see, et ühele töötajale tuli koormuseks umbes 2-3 hoolealust. Loomulikult jällegi riik rahastab seda. Järjekord ukse taga pikk, kuna hoolealused eriti ei liigu. Kui nüüd võrrelda sellega, mis meil on, siis tekib masendus, eks ikka meie pärast.

Eestis püütakse tööandjaid motiveerida puudega (ka vaimupuudega) inimesi tööle võtma naeruväärse poole aastase palgatoetusega, kuigi on ilmne, et sellise inimese tööle võtmisel ongi kohe ühe tavalise töötaja ülesanne teda valvata ja suunata, mitte pool aastat, vaid alaliselt. Saksamaal on arusaamine, mida see töö tähendab ja vastav on ka riigi tugi. Puudega inimesed teevad endale jõukohast tööd, elavad kogukonnas ja tunnevad ennast täisväärtuslike ühiskonna liikmetena. Meil oli seal võimalik näha, kui rahul nad oma eluga olid, kui uhked oma töö üle.

Põllumajandus ja põllumajandussaaduste töötlemine on kahtlemata väga sobiv valdkond mis iganes grupi rehabilitatsioonitegevuseks. Loomadega töötamine, rutiin ja oma töö tulemuse nägemine on rahustav ja mõjub hästi ka täiesti tervetele inimestele.

Pildil pisut kadestamisväärne laut: loomadele on võimalik veel rohelist ette vedada, soojem kliime, kui meil.

Saksamaa reis okt 2014 - 22

Lisaks meiereile oli seal veel puidu- ja pagaritöökoda. Nende pagaritöökoja toodanguna valminud suured pannipitsad olid meie lõunasöögiks. Kahjuks jäi mul sellest pilt tegemata. Peale lõunat tehti meile ringkäik ja hoolealused ise tutvustasid oma tööd. Juhendamisel loomulikult.

Saksamaa reis okt 2014 - 46

Valges riietuses inimesed on hoolealused, vasakul serval on juhendaja.

Sellises ettevõttes pole just ülearu tähtis tootmise automatiseerimine ja efektiivsemaks muutmine. Jogurti pudelisse valamine saab ju olla kellegi äärmiselt oluline ülesanne.

Meile pakuti ka kohalikku juustu.

Saksamaa reis okt 2014 - 455

Lisaks meiereile näidati pagaritöökoda:

Saksamaa reis okt 2014 - 62 (1)

Neid inimesi ühendas seal rõõm ja uhkus oma töö üle. Tuletan veelkord meelde, et meie ühiskonnas on sellised inimesed sisuliselt tõrjutud, mõne väikese erandiga, nt. Pahkla Camphilli küla

Otse loomulikult oli selles ettevõttes ka oma pood:

Saksamaa reis okt 2014 - 391 (1)

Meie esimese päeva lõpetas õhtusöök hotelli töötajate poolt meile reserveeritud söögikohas. Hinnad olid keskpärase restorani väärilised, kuid toit vaid väga kehva baari tasemel.

Saksamaa reis okt 2014 - 493

Päeva kokkuvõtteks võib öelda, et nägme, kuidas toimib meilgi palju räägitud sotsiaalne ettevõtlus js saime proovida väga head juustu.

Advertisements

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja / Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja / Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja / Muuda )

Google+ photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google+ kontot. Logi välja / Muuda )

Connecting to %s