Lüpsilehmad

Meie talus on praegu üheksa lüpsilehma. Siin on õed Trulla ja Lemmik

trulla ja lemmik

Molu

Molu on holstein-friisi tõugu lüpsilehm. Tema sain ma päranduseks enda emalt. Noorena ei olnud tal just kõige kuldsem iseloom, nüüd kajastub see nimes. Molu on intelligentne, erk, uudishimulik ja nahaalne. Holstein-friisid on aretatud lüpsilehmadeks ja nii on Molu meie lehmadest kõige suurema piimaanniga. Elmisel suvel lüpsis ta parimatel päevadel 27 liitrit päevas ja seda mahepidamisel! Sel aastal on paremate päevade väljalüps 32 liitrit,  Molu on juba 9 aastane. Väiketaludes elavad lehmad rahulikult ka 15 aastaseks, intensiivsetes suurfarmides aga tavaliselt ainult 3-4 aastaseks!

Nagu näete, on Molul väike rühiprobleem: selg on pisut küürus. Piima lüpsmast ja sõber olemast see teda õnneks ei takista.

Selline uudishimulik lehma nina siis…

Trulla

Trulla on maatõugu lehm, kantud ka tõuraamatu põhiosasse. Tema ostsime mullikana (loe noore tütarlapsena) Harjumaalt ühelt väga toredalt perelt. Trulla on heasüdamlik, natuke rumalavõitu, rahulik. Piima annab ta näiteks Molust poole vähem, eelmisel suvel umbes 14 liitrit päevas. Siis oli ta muidugi ka alles esimese vasikaga, lehmade piimakus tõuseb nende 5-6 eluaastani, siis hakkab uuesti langema. Trulla on praegu 7 aastane.  Sel aastal lüpsis ta parematel päevadel 18 liitrit, maatõu kohta pole see üldse paha. Selle eest, et ta vähem lüpsab, on tema piim jällegi palju rammusam, nii rasva, kui valku on piimas rohkem.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

 

Foto: Käde Kalamees

Lemmik

Tema on samuti maatõugu, Trulla noorem õde. Lemmik on natuke väiksem. Esimesel aastal lüpsis ta väga vähe, aga nüüd umbes 18 liitrit päevas.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

 

Foto: Käde Kalamees

 

Sofia

Sofia on holstein.friisi tõugu. Sel aastal lüpsis ta esimest aastat ja mullika kohta väga hästi. Päevas parematel päevadel 25 liitrit. Sofia on rahulik ja sõbralik.

Pamela

Pamela on samuti holstein-friis. Samuti lüpsis esimest aastat ja võib öelda, et ka 25-26 liitrit päevas. Pamela on väga pikkade jalgadega ja väikese udaraga.

Kiki

Kiki on väga suurt kasvu ja lüpsab ka väga hästi. Tema vahetasime puhtatõulise limusiini pullikese vastu. Meie oleme vahetusega väga rahul.

IMG_5912

 

Taiga

Taiga on hiiglaslik, kui mina ta kõrval seisan, on tema kõrgem, kui minu pikkus. Tõult on ta holstein-friis. Meie ostsime ta Tooma talust, nemad omakorda vasikana Mätiku talust. Piima ta väga palju esimesel lüpsil ei andnud, ju vaatame, mis edasi saab.

Pille

Pille on Pamela esimene vasikas, nüüd juba ise lehm. Sarnaneb emale nii välimuselt, iseloomult, kui piimakuselt, oleme temaga väga rahul.

Milla

Milla on Molu vasikas, iseloomult emasse, aga tundub, et lüpsilt jääb alla.

Advertisements

One thought on “Lüpsilehmad

  1. Pingback: Minu piim » Tikri Päevaraamat

Kommenteerimine on suletud.